MESAFELİ SATIŞ SÖZLEŞMESİ

1) Taraflar:

SATICI

Satıcı İsim/Unvanı:

Satıcı’nın Açık Adresi:

Satıcı’nın Telefonu:

Satıcı Mersis No:

Satıcı E-Posta Adresi :

Alıcı’nın İade Halinde Malı Satıcı’ya Göndereceği Kargo Şirketi:

ALICI

Adı – Soyadı :

Adresi :

Telefon :

E-Posta :

2) Konu:

İşbu mesafeli satış sözleşmesiyle ALICI’nınSATICI’ya ait ECEMALP.COM üzerinden elektronik ortamda siparişini yaptığı aşağıda nitelikleri ve satış ücreti belirtilen ürünün/ürünlerin satışıyla beraber teslimi de dahil olmak üzere 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerinin saptanması amaçlanmaktadır.

ALICI, SATICInın ismi, unvanı, açık adresi, telefonu ve diğer erişim bilgilerini, satışa konu malın temel niteliklerini, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatını , ödeme seklini, teslimat koşullarını ve masrafları vs. satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgileri ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı , şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar vs. konusunda açık , anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde satıcı tarafından bilgilendirildiğini , bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini ve sonrasında mal sipariş verdiğini iş bu sözleşme ile kabul ve beyan eder.

 3) Sözleşme Konusu Ürün, Ödeme ve Teslimat Bilgileri:

Elektronik ortamda alınan ürün/ürünlerin cinsi ve türü, miktarı, marka/modeli, satış bedeli, ödeme şekli, teslim alacak kişi, teslimat adresi, fatura bilgileri, kargo ücreti aşağıda belirtildiği gibidir.Fatura edilecek kişi ile sözleşmeyi yapan kişi aynı kişi olmak mecburiyetindedir. Fatura bilgileri doğru ve eksiksiz olmalıdır. Bu bilgilerin doğru olmadığı veya noksan olduğu durumlardan doğacak zararlar bütünüyle alıcı sorumluluğundadır.İlan edilen fiyatlar ve vaatler güncelleme yapılana ve değiştirilene kadar geçerlidir. Süreli olarak ilan edilen fiyatlar ise belirtilen süre sonuna kadar geçerlidir. Faturada yer alması zorunlu bilgiler aşağıda sıralanmıştır:

Alınan Ürün /Ürünler

 Ürün adı , kodu, adedi

Toplam Satış Bedeli (TL)

Ödeme Şekli

Ürünü teslim alacak kişi

Telefon numarası

Teslim Edilecek Adres

Fatura Edilecek Kişi/Kurum

Fatura Adresi

Vergi Dairesi

Vergi Sicil Numarası

Kargo Ücreti (TL)

SATICI gerekli gördüğü durumlarda veya ALICI’nın vermiş olduğu bilgiler gerçekle örtüşmediğindesiparişi durdurma hakkını saklı tutar. SATICI siparişle ilgili bir sorun tespit ederseALICI’nın vermiş olduğu telefon, e-posta ve posta adreslerinden ALICI’ya ulaşamadığı takdirde siparişin gönderilme sürecini 15 (onbeş) gün süreyle dondurur. ALICI’nın bu süre zarfında SATICI ile konuyla ilgili olarak iletişime geçmesi beklenir. Bu süre içerisinde ALICI’dan herhangi bir dönüş alınamazsa SATICI, her iki tarafın da zararını önleme maksadıyla siparişi iptal etme hakkına sahiptir.

4) Satıcının Hak Ve Yükümlülükleri:

 SATICI, 4077 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik hükümleri uyarınca sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir haller dışında eksiksiz yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder.

SATICI, Sözleşme konusu mal veya hizmetin tüketici mevzuatına uygun olarak, sağlam, eksiksiz, siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgeleri ve kullanım kılavuzları ile ALICI’ya teslim edilmesinden sorumludur.

18 (on sekiz) yaşından küçük kişiler ECEMALP.COM’dan alışveriş yapamaz. SATICI, alıcının sözleşmede belirttiği yaşının doğru olduğunu kabul edecek ve ALICI’nınyaşını yanlış yazmasından dolayı satıcıya hiçbir şekilde sorumluluk yüklenemeyecektir.

Sistem hataları dolayısıyla meydana gelen fiyat yanlışlıklarından ECEMALP.COM sorumlu değildir. SATICI internet sitesindeki sistemden veya yasadışı yollarla internet sitesine yapılabilecek müdahaleler sebebiyle ortaya çıkabilecek tanıtım, fiyat hatalarından sorumlu değildir. Sistem hatalarına dayalı olarak ALICI SATICI’dan hak iddiasında bulunamaz.

Sözleşme konusu mal veya hizmet, ALICI’dan başka bir kişiye teslim edilecek ise, teslim edilecek kişinin teslimatı kabul etmemesi gibi bir durumda SATICI sorumlu tutulamaz.

ECEMALP.COM’dan kredi kartı ya da banka havalesi ile alışveriş yapılabilir. Sipariş tarihinden itibaren bir hafta içinde havalesi yapılmayan siparişler iptal edilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havaleninbanka hesaplarına ulaştığı andır. Ödemeli gönderi ya da posta çeki gibi müşteri hizmetleri ile görüşülmeden gerçekleştirilen ödeme yöntemleri kabul edilmeyecektir.

 5) Alıcının Hak Ve Yükümlülükleri:

ALICI, sözleşmede kendisine yüklenen edimleri mücbir sebepler dışında eksiksiz yerine getirmeyi bu sözleşme ile kabul ve taahhüt eder.

ALICI, ECEMALP.COM’danSATICI’nın ismi, unvanı, açık adresi, telefonu ve diğer erişim bilgilerini , satışa konu malın temel niteliklerini, vergiler dahil olmak üzere satış fiyatını, teslimat koşulları , ödeme şeklini ve masrafları gibi satışa konu mal ile ilgili tüm ön bilgileri ve “cayma” hakkının kullanılması ve bu hakkın nasıl kullanılacağı , şikayet ve itirazlarını iletebilecekleri resmi makamlar konusunda açık , anlaşılır ve internet ortamına uygun şekilde bilgi sahibi olduğunu bu ön bilgileri elektronik ortamda teyit ettiğini kabul ve beyan eder. Buna bağlı olarak ALICI ürün sipariş ve ödeme koşullarının, ürün kullanım talimatlarının , olası durumlara karşı alınan tedbirlerin ve yapılan uyarıların olduğu ECEMALP.COM’da bulunan sipariş, ödeme, kullanım prosedürü bilgilerini okuyup bilgi sahibi olduğunu ve elektronik ortamda gerekli teyidi verdiğini kabul eder.

ALICI’nın teslimat esnasında tahrip olmuş, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı ve ayıplı olduğu açıkça belli olan Sözleşme konusu mal veya hizmeti kargo şirketinden teslim alması halinde sorumluluk tamamen kendisine aittir.

Mal veya hizmetin tesliminden sonraALICI’ya ait kredi kartının ALICI’nın kusurundan kaynaklanmayan bir şekilde yetkisiz kişilerce haksız veya hukuka aykırı olarak kullanılması nedeni ile ilgili banka veya finans kuruluşunun mal veya hizmetin bedelini SATICI’ya ödememesi halinde, ALICI kendisine teslim edilmiş olması kaydıyla mal veya hizmeti 3 (üç) gün içinde SATICI’ya iade etmek zorundadır. Bu halde teslimat giderleri ALICI’ya ait olacaktır.

6)Mal/Hizmetin Fiyatı:

Malın peşin veya vadeli satış fiyatı, sipariş formunda yer almasının yanı sıra, sipariş sonu gönderilen bilgilendirme e-postası ve ürün ile birlikte müşteriye gönderilen fatura içeriğinde mevcut olan fiyattır.

7) Sipariş Ve Ödeme :

Alışveriş sepetine eklenmiş olan ürünlerin KDV dahil TL tutarı (Taksitli işlemlerde toplam taksit tutarları) ALICI tarafından onaylandıktan sonra, ilgili banka kartının posu üzerinden işleme alınır. Bu nedenle siparişler, sevk edilmeden müşteriye sipariş onay maili gönderilir. Sipariş Onay maili gönderilmeden sevkiyat yapılamaz.

Süreçteki herhangi bir aksama durumu ya da kredi kartı ile ilgili ortaya çıkabilecek problemler ALICI’ya sözleşmede belirtmiş olduğu iletişim kanallarından biri veya bir kaçı kullanılmak sureti ile bildirilir. Gerekirse ALICI’dan bankası ile görüşmesi istenebilir. Siparişlerin işleme alınma zamanı, siparişin verildiği an değil, kredi kartı hesabından gerekli tahsilatın yapıldığı ya da havalenin SATICI hesaplarına ulaştığının belirlendiği andır.

İstisnai olarak haklı bir nedenle sözleşme konusu malın tedarik edilemeyeceğinin anlaşılması ve/veya stok problemi ile karşılaşılması durumunda ALICI açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilip onay vermesi durumunda kendisine eşit kalite ve fiyatta başka bir mal gönderilebilir veya ALICI’nınseçtiği başka bir ürün kendisine gönderilebilir, ürünün stoklara girmesi ya da teslime engel diğer engelin ortadan kalkması beklenebilir veya sipariş iptal edilebilir.

Sözleşme konusu malın teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesinin imkânsızlaştığı bir durum söz konusu olursa ALICI haberdar edilerek ödemiş olduğu toplam bedel ve varsa onu borç altına sokan her türlü belge en geç on gün içinde kendisine iade edilerek sözleşme iptal edilir. İadenin gerçekleşmesiyle ALICI’nınSATICI’dan herhangi bir maddi/manevi talep hakkı kalmayacaktır.

ECEMALP.COM internet ortamında kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen alıcılara nakit havale sipariş imkanı sunar. Havale ile ödemede ALICI kendisine en uygun bankayı seçip havalesini yapabilir. Eğer EFT yapılmışsa ödemenin SATICI hesabınageçtiği tarih dikkate alınacaktır. Havale veya EFT yaparken Gönderen Bilgileri kısmının  Fatura Bilgileri ile aynı olması ve sipariş numarasının yazılmış olması zorunludur.

ALICI kredi kartı ile ödeme yapmayı tercih etmiş ise ilgili faiz oranlarını ve temerrüt faizi ile ilgili bilgileri bankasından ayrıca teyit edeceğini, yürürlükte bulunan mevzuat hükümleri gereğince faiz ve temerrüt faizi ile ilgili hükümlerin Banka ve ALICI arasındaki “Kredi Kartı Sözleşmesi” kapsamında uygulanacağını kabul, beyan ve taahhüt eder.

8) Malın Teslimi Ve Teslim Şekli:

Sözleşme tarihi ALICI’nınECEMALP.COM üzerinden sipariş verdiği ve sözleşmeyi elektronik ortamda onayladığı tarihtir.ALICI’nınSATICI’dan satın almış olduğu mal veya hizmetin ALICI’ya teslim edilmesiyle sözleşme ifa edilmiş sayılır. Mal, ALICI’nın sipariş formunda ve işbu sözleşmede belirtmiş olduğu adrese ve belirtilen yetkili kişi/kişilere teslim edilecektir.

Sipariş onayı mailinin gönderilmesiyle birlikte, ürün/ürünler satıcının anlaşmalı olduğu kargo Şirketine verilir.

Ürün/ürünler SATICI’nın anlaşmalı olduğu kargo şirketi ile ALICI’nın belirttiği adrese teslim edilecektir. Teslimat süresi, şipariş onayı mailinin gönderilmesinden ve sözleşmenin kurulmasından itibaren en fazla 15 gündür. ALICI’ya önceden yazılı olarak veya bir sürekli veri taşıyıcısıyla bildirilmek koşuluyla bu süre en fazla on gün uzatılabilir.

Ürünler, kargo şirketlerinin adres teslimatı yapmadığı bölgelere telefon ihbarlı olarak gönderilir.

Kargo şirketinin haftada bir gün teslimat yaptığı bölgelerde, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve eksiklik olması durumunda, bazı sosyal olaylar ve doğal afetler gibi durumlarda belirtilen teslimat süresinde sarkma olabilir. Bu sarkmalardan dolayı ALICI SATICI’yaherhangi bir sorumluluk yükleyemez. Ürün, ALICI’dan başka bir kişi/kuruluşa teslim edilecek ise, teslim edilecek kişi/kuruluşun teslimatı kabul etmemesinden, sevk bilgilerindeki yanlışlık ve/veya ALICI’nın belirttiği adreste bulunmaması sebebiyle doğabilecek ekstra kargo bedellerinden SATICI sorumlu olmayacaktır. Belirtilen günler içeriğinde ürün/ürünler müşteriye ulaşmadıysa teslimat problemleri müşteri hizmetlerine derhal bildirilmelidir.

Teslim edilecek ürünün paketi zarar görmüşse bu paket teslim alınmayarak kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise ALICI’nınpaketin orada açılarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine bir tutanakla tespit edilmesini isteme hakkı vardır. Paket ALICI tarafından teslim alındıktan sonra kargo şirketinin görevini eksiksiz ifa ettiği kabul edilmiş sayılır. Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, durum, tutanağın ALICI’ya teslim edilecek nüshasıyla birlikte en kısa zamanda müşteri hizmetlerine bildirilmelidir.

9) Cayma Hakkı:

ALICI, hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeden ve hiçbir gerekçe göstermeden, mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın alma tarihinden itibaren 14 (on dört) gün içerisinde cayma hakkını kullanma hakkına sahiptir. ALICI, malın teslimine kadar olan süre içinde de koşulsuz şartsız cayma hakkını kullanabilir.

ALICI’nıncayma hakkını kullanması durumunda SATICI cayma bildirimini içeren faturanın ürünle birlikte kendisine ulaşmasından itibaren en geç on gün içerisinde almış olduğu toplam bedeli ALICI’ya hiçbir masraf yüklemeden iade edecektir.Teslim alınmış olan malın değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı cayma hakkının kullanılmasına engel olmamakla birlikte değer azalması veya iadenin imkânsızlaşması ALICI’nın kusurundan kaynaklanıyorsa SATICI’ya malın değerini veya değerindeki azalmayı tazmin etmesi gerekir.

Yanlış ürün satın alınması veya ysipariş edilenden farklı bir ürün teslim edilmesi halinde de iade süresi 14 gündür ancak bu durumlarda ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vesaire şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. İade, orijinal ambalaj ile yapılmalıdır.Ambalajda herhangi bir açılma, üründe bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün ALICI’yateslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi durumunda ürün iade alınamaz.

Ürün iadesi için öncelikle müşteri hizmetleriyle iletişime geçilmelidir. Ürünün iade olarak gönderilme bilgisi, SATICI tarafından ALICI’ya iletilir ve bu görüşmeden sonra ürün iade ile ilgili bilgileri içeren fatura ile birlikte ALICI, adresine teslimatı yapan kargo şirketi kanalıyla ürünü SATICI’ya göndermelidir. SATICI’ya ulaşan iade ürün işbu sözleşmede belirtilen koşulları sağladığı takdirde iade olarak kabul edilir, geri ödemesi ALICI kredi kartına/hesabına yapılır. Ürün iade edilmeden bedel iadesi yapılmaz. Kredi kartına yapılacak iadelerin ALICI hesabına geçme süresi ilgili bankanın tasarrufundadır. Kart ilke alınmış ürünlerin iadesinden doğacak ücret iadesi nakit para ile yapılamaz.

ALICI’nın istekleri veya açıkça onun kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan,niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ,iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünlerin iadesi mümkün değildir.

10) Mücbir Sebepler:

Sözleşmenin imzalandığı tarihte mevcut olmayan veya öngörülmeyen, tarafların kontrolü dışında gelişen, ortaya çıkmasıyla taraflardan birinin ya da her ikisinin de sözleşme ile yüklendikleri borç ve sorumluluklarını kısmen ya da tamamen yerine getirmelerini ya da bunları zamanında yerine getirmelerini imkansızlaştıran her türlü durum, mücbir sebep olarak kabul edilecektir. Mücbir sebep şahsında gerçekleşen taraf, diğer tarafa durumu derhal ve yazılı olarak bildirmek mecburiyetindedir.

Mücbir sebebin devamı esnasında tarafların edimlerini yerine getirememelerinden dolayı herhangi bir sorumlulukları doğmamakla birlikte mücbir sebepten kaynaklanan ifa imkansızlığı 30 (otuz) gün süreyle devam ederse, taraflardan her birinin, tek taraflı olarak satış sözleşmesini feshetme hakkı doğacak ve ödenen ücretler veya teslim edilen mal karşı tarafa iade edilecektir.

11) Yetki:

İşbu sözleşmenin uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlıkta Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca her yıl Aralık ayında ilan edilen değere kadar Tüketici Hakem Heyetleri ile ALICI’nın veya SATICI’nın yerleşim yerindeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir.

Shopping Cart
Scroll to Top